Roman Pietras
Urodzony 10 lutego 1902 roku w Czarnochowicach (woj. małopolskie). Jego rodzina należała do rodzin wielodzietnych. Po zakończeniu nauki w szkole powszechnej w roku 1915, rozpoczyna swoją dalszą edukację w Cesarsko - Królewskim Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Od roku 1918 Roman Pietras kontynuuje naukę w I Państwowym Gimnazjum św. Anny. Mając osiemnaście lat w roku 1920, za zgodą władz szkolnych ochotniczo wstąpił do polskiego wojska, aby walczyć w obronie ojczyzny w wojnie polsko - bolszewickiej. Po ukończeniu gimnazjum i zdaniu matury w 1923r., rozpoczął pracę nauczyciela w Publicznej Szkole Powszechnej w Goduli, jednocześnie uczęszczająco eksternistycznego do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Mysłowicach, które ukończył w 1924roku. 29 lipca poślubia nauczycielkę Marię z domu Stec, z którą będzie dzielił swoje życie do jej śmierci w 1968 r.
W 1926 r. został przeniesiony do Szkoły Powszechnej w Dębieńsku Wielkim, gdzie uzyskał Patent Nauczyciela w woj. śląskim (1927r.).
Z dniem 1 września 1930 r. został powołany na stanowisko kierownika szkoły w Dębieńsku Wielkim, które sprawował do wybuchu II wojny światowej.
Z początkiem września 1939r. wraz z rodzina ucieka z Dębieńska. Na początku przedostaje się na wschodnie tereny Polski, a po ich zajęciu przez wojska radzieckie początkowo ukrywa się, a później przebywa w okolicach Krosna, a potem Krakowa. W czasie wojny był członkiem Armii Krajowej.
W czasie od 6 kwietniab1941 do 7 marca 1945 roku był nauczycielem w Powszechnej Szkole Polskiej w Książnicach Małych. Po wyzwoleniu z okupacji niemieckiej w marcu 1945 roku został kierownikiem Szkoły Podstawowej w Dębieńsku Wielkim.
To on jeszcze przed wojną w 1938 roku był inicjatorem zakupu parceli pod budowę nowej szkoły w Dębieńsku Wielkim. Plany wybudowania nowej szkoły zostały pokrzyżowane przez wybuch wojny i dopiero w 1959 roku - po wcześniejszym zawiązaniu Komitetu Budowy Szkoły - rozpoczęto prace budowlane, a nową szkołę oddano do użytku 1 1963 roku.
Funkcję kierownika szkoły R. Pietras pełnił do października 1963 roku do czasu przejścia na emeryturę. Jednak pozostał w szkole w Dębieńsku Wielkim do roku 1972 na stanowisku nauczyciela matematyki.
Działalność Romana Pietrasa została odznaczona: Krzyżem za udział w wojnie 1918 - 1921, Złotą Odznaką ZNP, Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiemu, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był człowiekiem niezwykle skrupulatnym, zorganizowanym i wymagającym zarówno od siebie, jak i od innych. Człowiek o wielkim sercu i prawdziwy patriota. Pod koniec życia cieszył się, że dożył czasów, gdzie możliwa jest wolność słowa i przekonań.
Był wielką osobowością. Zmarł 6 lipca 1991 roku.